Každý fanoušek turistiky a outdooru by měl mít v povinné výbavě kvalitní termosku, nazývanou též termoláhev. Jejím hlavním úkolem, jak dobře víme, je udržení teploty jejího obsahu. Nic nezahřeje u srdce více, než doušek teplé kávy na vrcholku hor v čase podzimního mrholení.

Na trhu je množství různých termosek a nějakou provizorní si pravděpodobně koupíte v každém obchodním domě. Pokud však chcete, aby skutečně plnila svou funkci, měli byste výběr dobře zvážit. Nejsme přece tak bohatí, abychom si mohli kupovat věci, které fungují jen polovičně.

Podle čeho správně vybrat termosku?

Těch parametrů při výběru termosky není až tak mnoho. Určitě hlavní prioritou by měl být materiál a kvalita zpracování. Není termoska jako termoska. Ty plastové udrží teplo jen pár hodin, zatímco kvalitní nerezová termoska hravě zvládne i celodenní túru. Pro milovníky extrémů jsou tu i titanové termosky, které jsou však na našem trhu obtížně dostupné a poměrně drahé.

Dalším logickým parametrem je objem termosky. Klasicky od 0,5 – 1 l. Vyberte si tu, která se vám hodí víc. Pro single turistu by měla bohatě stačit 0,5 l nebo 0,75 l termoska. Vybírejte i podle uzávěra. Termoska s klikacím uzávěrem se sice obsluhuje snadněji, ale mechanismus se časem zvykne kazit. Z dlouhodobého hlediska doporučujeme uzávěr šroubovací.

Ceny termosek – vyplatí se levná termoska?

Odpověď asi už tušíte. Nevyplatí. Pokud chystáte využít termosku pouze jednorázově, postačí vám kdejaké atrapa z obchoďáku. Pokud ale chcete termosku, která vás bude pravidelně provázet na cestách, určitě by bylo na místě investovat o něco více do kvalitní a trvanlivé termosky od ověřených výrobců.