Existuje více způsobů, jak zvýraznit okna v domácnosti. Jedná se sice o pro někoho zanedbatelné detaily, no mnoho lidí by si dovolilo s tímto označením nesouhlasit. Pokud se rozhodnete investovat do nových plastových oken nebo dřevěných oken, je důležité k nim doladit i ostatní prvky.

Základem je rám oken. Důležité je, z jakého materiálu je rám okna zhotovený. Pokud jsou rámy dřevěné, je taky důležité brát ohled na barevný tón použitého dřeva. K rámu je potom vhodné doladit ostatní prvky, jako například vnější parapety oken nebo vhodné vertikální žaluzie. Okno i se vzpomínanými prvky by mělo pro co nejlepší dojem působit jako jeden celek.

Co ale pokud nechcete žaluzie?

Netřeba zapomínat na ochranu proti slunečnímu záření. Ne každý ale chce žaluzie, kterých instalace na některé okna ani není možná, resp. je příliš složitá a nákladná. Záclony se v domácnosti vyskytují čím dál méně často. Stále se ještě používají, no hlavně při oknech velkých rozměrů nebo průhledných dveřích do zahrady nebo na terasu. Mnohem častěji se využívají venkovní rolety. Oblíbený materiál je imitace dřeva, ale výhodnou alternativou jsou plastové venkovní rolety. Pro specifické tvary oken, jako je například špičaté okno, nebo kosočtverec, může být problém najít rolety v běžném obchodě. V takovém případě existuje možnost vyhotovení rolety na míru.

Jak správně nainstalovat rolety na okna?

Montáž rolet není právě nejjednodušší, a proto je lepší nechat tuto práci profesionálům. Existuje více způsobů upevnění žaluzií, ať už přímo na rám okna, na stěnu, strop nebo připevnění na nosný rám. Volba záleží od konkrétního typu okna a rolety. Pokud si nejste jistí, který druh montáže zvolit, poraďte se s odborníkem. Každý specializovaný prodejce rolet nabízí mimo samotného prodeje i montáž a případný servis.