Přírodní krasavec, který udržuje a chrání zdraví a vitalitu. I takto by se dal nazvat květ ibišku. Známe nespočet odrůd a druhů této vzácné rostliny. Pro léčebné účely je nejvíce využíván květ ibišku súdánského, které jsou běžně dostupné v obchodech. Také květy ibišku syrského a čínského jsou známé svými blahodárnými účinky pro zdraví a vitalitu.

Květy ibišku se k léčebným účelům používají především v sušené formě k přípravě výluhů nebo léčivých směsí. Použít se však dají i čerstvé, k jídlu či jako ozdoba salátů a dezertů. Šťáva z ibišku je také vzácným léčivým mokem.

Léčivá síla ukrytá v květech

Květy jsou bohatým zdrojem vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Prevence kardiovaskulárních chorob je jedním z největších benefitů. K nim můžeme dále zařadit i snižování krevního tlaku, cholesterolu, ochrana cév před aterosklerózou a udržování pružných cév.

Stimulace mentálních funkcí přispívá k lepší náladě, snižuje pocit vyčerpání a zvyšuje “výkonnost” člověka. Blahodárné účinky má ibišek v oblasti prevence, zejména infekcí dýchacích cest. Celkově posiluje imunitní systém a působí protizánětlivě. Doporučuje se také při zánětech močových cest a problémech se žlučníkem, ledvinami, játry či slinivkou.

V letním období má cenu zlata

Ochlazující účinky na organismus dělají z ibišku vděčného společníka nejen při vysokých horečkách, ale i při vysokých venkovních teplotách během letních dnů. Pozor by si však měli dát ženy, které plánují v dohledné době otěhotnět. Květy ibišku totiž působí proti oplodnění a uchycení zárodku. Tato vlastnost se dá však využít i naopak a ibišek můžete využít jako přírodní antikoncepci.