Je mnoho stránek, ověřených tipů, motivačních citátů a mnoho dalšího na téma běhání a hubnutí. Člověk, který se rozhodne začít běhat (hlavně ten, který se běhu nikdy obzvlášť nevěnoval) by si měl před začátkem tohoto sportu rozhodně přečíst pár potřebných rad. Jak správně běhat, jak správně dýchat při běhu, k čemu všemu je běhání dobré a prospěšné. I tomu se budeme věnovat v řádcích níže.

Důvody proč běhat

Pokud jste se pro běh rozhodli, co Vás k tomu táhlo? Byla to touha po vysněné postavě nebo po zlepšení kondice? V poslední době však z každé strany slyšíme „měl bys začít běhat“ nebo „od zítra začínám běhat“. Věta, kterou dennodenně vysloví nespočetné množství lidí, no po jejím dopovězení na ni hned i zapomenou. Běh je ale velmi blahodárný pro člověka celkově – pro jeho tělo, ale i mysl. Proč se tedy na běh skutečně dát?

  • zdraví na prvním místě – není potřeba nijak zvlášť zdůrazňovat a připomínat hodnotu běhu pro zdraví člověka. Hubnutí, spalování kalorií, budování svalů, nebo zlepšení kondice – to všechno jsou důvody, pro které se oplatí pravidelně a poctivě běhat.
  • cenově dostupný pro každého – stačí obout tenisky a jít na to! Nepotřebujete žádné drahé sportovní oblečení, jednoduše se stačí obléct tak, abyste se cítili pohodlně.
  • dovolte hlavě vypnout – ano, přesně tak. Je mnoho lidí, kteří se běhu věnují ne pro hubnutí, ale proto, aby „vypli“. Proto nasaďte sluchátka na uši a utíkejte, co vám síly stačí.
  • běh zlepšuje náladu – jak všichni víme, při fyzické aktivitě člověka se uvolňují endorfiny. A proto jste po běhu šťastnějším člověkem. Možná unaveným, ale šťastnějším. Jste veselejší, střízlivěji uvažujete a začnete se na problémy dívat úplně z jiného úhlu.

Jak začít běhat

Pokud jste nikdy neběhali, prosím neočekávejte, že nyní zaběhnete 15 kilometrů na „první šup“. Pokud jste běžcem začátečníkem, je potřebné na to jít pomalu (a hlavně vlastním tempem). Mějte na paměti i to, že není důležité zaběhnout X kilometrů za X minut. NE. Důležité v první řadě je chtít, obout tenisky a jít na to. Pravidelnost a konzistence jsou důležitější, než zničit se při prvním běhu a další tři dny pak nedokázat pořádně chodit.

Důležité je taky zhodnotit, jak je na tom vlastně vaše kondička. Chcete ji přece zlepšit. Před prvním během a vůbec před každým běháním je důležité se rozcvičit, resp. dát si strečink. Pořádně se protáhněte, připravte své nohy a tělo na běh. V prvních dnech a týdnech běhání si zaběhněte jen pár kilometrů – ať už to bude 1, 2, 3, případně víc kilometrů. Vždy jen tolik, kolik zvládnete. Počítejte ale i se zpáteční cestou.

Správná technika běhání

I při běhu byste měli dodržovat správnou techniku běhání, resp. správně držet tělo a správně dýchat. Co se týká držení těla, je důležité být vzpřímený a držet hlavu a bradu nahoře, nedívat se do země. Jednoduše běhat se vztyčenou hlavou. Nenatahujte ale hlavu kamsi dopředu, ani ji nemějte příliš vzadu – hlava by měla být prodloužením vaší páteře.

A na margo dýchání při běhu. Už od školy nás učí, že nadechovat se máme nosem, vydechovat ústy. Pokud jste ale běžec začátečník, je vhodné, abyste se nadechovali ústy a stejně tak i ústy vydechovali. Je to doporučováno hlavně kvůli tomu, aby se tělo okysličilo v dostatečném množství. Postupně, jak se bude vaše kondice zlepšovat, můžete začít zkoušet nádech nosem.

Jak často běhat

Spousta lidí, kteří chtějí zhubnout, trápí otázka: „Kolikrát do týdne musím běhat, abych zhubl?“ „Kdy uvidím první výsledky?“. Pojďme se na to podívat trochu z blízka. I když je běh přirozeným pohybem člověka, při tomto sportu si je potřebné určit jistý režim.

Odpověď na otázku jak často běhat je proto hlavně pravidelně. Pokud chcete dosáhnout výsledky, věnujte se běhu pravidelně. V mnoha článcích se uvádí, že běhání je potřebné věnovat se alespoň třikrát do týdne. Pokud jste však úplným začátečníkem tohoto sportu, doporučuje se střídat běh se svižnou chůzí. Zaběhněte proto například 1 kilometr a 300-400 metrů projděte vzpomínanou chůzí, opět zaběhněte 1 kilometr a opět se projděte.

behanie a chudnutie

V začátcích totiž budujete kondici. Nepřepínejte sebe ani své síly nyní tím, že zaběhnete 5 kilometrů za 30 minut. Možná zaběhnete, ale běh se Vám tak akorát zprotiví.

TIP: Pokud jste začátečník, nastavte si běh pravidelně takto: 3-4x do týdne po dobu 20-30 minut.

Běhání a hubnutí

Při vzpomínaném tipu pro začátečníky výše jsme uvedli, že je vhodné se běhu v začátcích věnovat přibližně 20 až 30 minut. Tento čas si ale postupně prodlužujte. Za dva týdny se běhu věnujte cca 30 až 40 minut a postupně tento čas prodlužujte čím dál víc. Pokud však chcete během zhubnout, je potřebné se tomu věnovat o něco déle, případně běh zkombinovat například s přerušovaným hladověním.

Tělo začíná spalovat kalorie až po přibližně 20 minutách aktivní fyzické aktivity. Pro chudnutí během je proto nejvhodnější běhat 50 až 60 minut. Obzvlášť při chudnutí během pomáhají kalorie spalovat kopce. Běh do kopce je „makačka“, ale pokud chcete zchudnout, vyběhněte na nejbližší kopec. Ideálně je totiž pravidelně běhat 4 až 5 krát do týdne.

Samozřejmě, pokud chcete skutečně zhubnout, je potřebné spojit dostatek pohybu se správným stravováním. Tím máme na mysli pravidelný příjem výživné a zároveň nízko kalorické stravy a vyhýbání se nadměrné konzumaci sladkého. Kvalitní spánek je taky důležitý faktor nejen pro chudnutí, ale pro správné fungování celého organismu.

TIP: Více informací o chudnutí a zdravém životním stylu najdete na fitnessrevolution.cz.