Vybíráte nové obutí a vrtá vám hlavou, v čem jsou prémiové pneumatiky lepší než ty neprémiové. A jestli se investice do nich opravdu vyplatí nebo je to jen předražený nesmysl s dobrým marketingem. Seznamte se všemi fakty a posuďte sami, jestli vám za ty peníze stojí.

Co jsou prémiové pneumatiky zač

K prémiovým pneumatikám se řadí modely známých výrobců, jako je Pirelli, Continental, Nokian, Bridgestone, Dunlop, Goodyear a Michelin, které si mohou dovolit nákladné výzkumy a testování materiálů, dezénů a technologických postupů, protože výroba kvalitní pneumatiky je z velké části o penězích.

Cenový rozdíl mezi běžnou pneu a prémiovým modelem

Rozdíl v pořizovací ceně jedné pneumatiky může být mezi prémiovým modelem a levnou pneumatikou až 2 000 Kč. Pořizovací náklady jsou tedy jednoznačně vyšší, ale z dlouhodobého hlediska si na sebe kvalitnější pneu „vydělají“. U prémiových pneumatik si dávají výrobci záležet na snížení valivého odporu, který snižuje spotřebu vozu až o 12 %. Když se pneumatiky tolik „neotírají“ o vozovku, zvyšuje se jejich kilometrový nájezd a celková životnost obutí.

Jak je na tom bezpečnost

U prémiových pneumatik si připlácíte také za delší dobu, kdy si obutí udržuje své původní vlastnosti. Největším „držákem“ jsou modely od Michelin, které bodují v testech ojetých pneu. Obecně platí, že s každým sjetým milimetrem se vlastnosti pneumatiky zhoršují. Brzdná dráha se prodlužuje, adheze a odezva na řízení se snižují a spolu s nimi jde dolů i celková bezpečnost. Největší rozdíly jsou pak patrné mezi ojetým a novým kusem u zimních pneumatik, které musí čelit náročným změnám počasí: sníh, ledovka, mokrá vozovka, břečka.

Nezávislé testy pneumatik a recenze jsou rozhodující

Při výběru pneumatik buďte kritičtí, a nespoléhejte jen na dobré jméno značky. Přece jen i zde platí rčení, že i mistr tesař se občas utne. Za směrodatné berte především výsledky nezávislých testů pneumatik, kde se ukáže, jak si jednotlivé modely vedou. Občas se stane, že prémiovým gumám vytře zrak neznámé obutí z ekonomické třídy. Pokud váháte, mohou vám s rozhodováním pomoci také recenze řidičů, kteří na vámi vybraných pneu už nějaký ten pátek jezdí.

Komu se (ne)vyplatí nákup prémiových pneu

Prémiové pneumatiky jsou jasnou volbou pro řidiče drahých a silných vozů. K jejich nákupu by se měli přiklánět také milovníci svižné jízdy, kteří potřebují podržet za náročných podmínek a ve vyšších rychlostech. Investici do prémiového obutí zvažte i v případě, že hodně jezdíte. Úspora za pohonné hmoty a delší životnost vám vyšší pořizovací náklady vykompenzuje. Levné „budget“ pneumatiky se vyplatí svátečním řidičům a těm, kteří používají auto jen k ježdění na nákupy nebo ke krátkému popojíždění po městě.